NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KONOPIE PRZEMYSŁOWE » BRYKIETY OPAŁOWE Z KONOPI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Brykiety opałowe z konopi

  
DrKonopia
16.01.2014 10:55:20
poziom 2



Grupa: Administrator 

Posty: 81 #1716843
Od: 2014-1-13
Zastosowanie konopi przemysłowych.

Obrazek

Przemysł energetyczny
Paździerze konopne (60-80% plonu) czyli znakomicie nadające się na opał odpady zawierające ligniny oraz celulozy są świetnym materiałem na biomasę - przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna.
Okazuje się, że paździerze konopne mają najwyższą z podstawowych produktów rolniczych wydajność energetyczną. Instytut Włókien Naturalnych pokłada w konopiach ogromne nadzieje i pracuje nad ich wykorzystaniem przede wszystkim na biomasę. Na poparcie swojej idei naukowcy mają sporo argumentów. - Wyhodowaliśmy nowe odmiany konopi, które bardzo szybko rosną, tak, że w ciągu czterech miesięcy osiągają wysokość 3-3,5 m. Dzięki temu już dziś z jednego hektara uprawy można otrzymać nawet 15 ton biomasy. A to bardzo dobra wydajność - podkreśla prof. Burczyk. To powoduje, że konopie stają się alternatywą dla wszelkich odnawialnych źródeł energii, nawet w stosunku do lasów.
Jeden z zakładów doświadczalnych należących do Instytutu Włókien Naturalnych w podpoznańskim Stęszewie przetwarza paździerze na brykiety opałowe. - Dają one tyle ciepła, co średniej jakości węgiel, ale są od niego tańsze - zachwala dyrektor instytutu prof. Ryszard Kozłowski. - Kaloryczność roślin ocenia w skali od C1 do C4. Im wyższa cyfra, tym lepiej. Konopie mają wskaźnik C3/C4. Dlatego chcemy, by te rośliny były wykorzystywane dla celów energetycznych, bo świetnie się do tego nadają.
Poznańscy naukowcy podkreślają, że biomasa z konopi włóknistych spala się, wydzielając mniej tlenku i dwutlenku węgla niż węgiel, czy gaz ziemny. To również sprawia, że z konopi da się produkować ekologiczne paliwo.
Konopie mają również tendencję do dużego absorbowania dwutlenku węgla - 1 ha upraw tej rośliny w czasie wegetacji absorbuje z atmosfery ponad 2,5 tony CO2. Uprawy konopi do celów energetycznych miałoby więc także dobroczynny wpływ na przyrodę. Ponadto w Polsce są bardzo dobre warunki dla uprawy konopi, bo w naszej strefie klimatycznej jest stosunkowo długi dzień i to przyspiesza ich wzrost.
http://konopie.com.pl

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KONOPIE PRZEMYSŁOWE » BRYKIETY OPAŁOWE Z KONOPI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny